ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΒΙΑ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ!!

Γενική συζήτηση για τα ζητήματα της επικαιρότητας

Συντονιστές: tinky, Συντονιστές

i.annis

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΒΙΑ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ!!

Δημοσίευσηαπό i.annis » 14 Δεκ 2010 10:22

http://www.youtube.com/watch?v=tXNJ3MZ-AUo&feature

στο βιντεο απο το bbc βλεπουμε εναν ανθρωπο να τον τραβανε απο το καροτσακι 5-6 αστυνομικοι για να τον συλλαβουν.

στο βιντεο επισης βλεπουμε τον δημοσιογραφο του bbc να κανει ερωτησεις για να ριξει απλετο φως στο επικινδυνο αυτο συμβαν:

ακολουθει ενα αποσπασμα των λεπτων 2:10-3:48

-"Δημοσιογράφος": Υπάρχει μια εικασία ότι τσουλούσατε προς την αστυνομία με την αναπηρική σας καρέκλα. Αληθεύει;
-Jody: Νομίζω ότι το να δικαιολογείτε έναν αστυνομικό που τραβάει έναν ανάπηρο απ' την αναπηρική του καρέκλα και τον σέρνει στην άσφαλτο είναι μάλλον γελοίο και εκπλήσσομαι που μόλις προσπαθήσατε να κάνετε κάτι τέτοιο.
-"Δημοσιογράφος": Άρα, άρα δεν είναι αλήθεια. Δεν τσουλούσατε προς την αστυνομία.
-Jody: Κοιτάξτε, δεν μπορώ σωματικά να χρησιμοποιήσω ο ίδιος την αναπηρική μου καρέκλα. Με έσπρωχνε ο αδελφός μου. Νομίζω ότι είναι αρκετά εμφανές από το βίντεο ότι δεν ήμουν κατά κανένα τρόπο απειλή για κανέναν.
-"Δημοσιογράφος": Στην εφημερίδα Observer σας περιέγραψαν ως κυβερνο-ριζοσπάστη και παρέθεσαν τα λόγια σας ότι "θέλετε να χτίσετε ένα επαναστατικό κίνημα, και ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο δια της άμεσης δράσης στους δρόμους." Ταυτοποιείτε τον εαυτό σας ως επαναστάτη;
-Jody: Δεν ταυτοποίησα τον εαυτό μου ως τίποτε. Νομίζω όμως ότι όλοι έχουμε το δικαίωμα να παλέψουμε ενάντια σ' αυτό που προσπαθεί να κάνει η κυβέρνηση. Προσπαθεί να ... ένα εκπαιδευτικό σύστημα όπου μόνο οι πλούσιοι θα μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά... Αυτό είναι κάτι στο οποίο νομίζω ότι όλοι πρέπει να αντισταθούμε.

και ξανα παλι βλεπουμε ενα δειγμα απο το σοβαρο εργο που επιτελει ο δημοσιογραφος στο 6.40-7:50
-"Δημοσιογράφος": Φωνάξατε τίποτε προκλητικό ή μήπως πετάξατε τίποτε που θα προκαλούσε την αστυνομία να σας το κάνει αυτό;
-Jody: Πραγματικά πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος με εγκεφαλική παράλυση, σε αναπηρική καρέκλα, μπορεί να αποτελέσει απειλή για έναν αστυνομικό που είναι ένοπλος;
-"Δημοσιογράφος": Όμως λέτε ότι είστε επαναστάτης.
-Jody: Αυτό είναι μια λέξη. Δεν είναι φυσική πράξη που ανέλαβα ενάντια σε αστυνομικό...Σας ρωτάω: Πιστεύετε ότι θα μπορούσα, με οποιονδήποτε τρόπο, να αποτελέσω φυσική απειλή, από το κάθισμα της αναπηρικής μου καρέκλας, για ένα στρατό αστυνομικών αρματωμένων με όπλα; Η όλη αυτή γραμμή επιχειρηματολογίας είναι εντελώς γελοία. Γιατί κατηγορείτε τα θύματα της βίας για τη βία αυτή. Στην πραγματικότητα, μου θυμίζει πολύ τον τρόπο με τον οποίο το BBC καλύπτει τις συγκρούσεις στην Παλαιστίνη.
What is the burning question on the
mind of every dyslexic existentialist?

Is there a dog?"
Άβαταρ μέλους
Andreas Wourtsis
Επικοινωνία:

Re: ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΒΙΑ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ!!

Δημοσίευσηαπό Andreas Wourtsis » 14 Δεκ 2010 14:12

σε κανει να αναρωτιεσαι ποιος θα επρεπε να λεγεται αναπηρος απο τους 2...
heu mihi misero
Άβαταρ μέλους
AlexGH
Επικοινωνία:

Re: ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΒΙΑ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ!!

Δημοσίευσηαπό AlexGH » 02 Φεβ 2011 14:07

Σημειωτέον,ο Jody McIntyre είναι δημοσιογράφος και ακτιβιστής.Μπορείτε να τον αναζητήσετε στο Twitter και στο Facebook.

Επιστροφή σε “Συζητήσεις & Επικαιρότητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης