Αιμοδοσία / Απορία

Γενική συζήτηση για τα ζητήματα της επικαιρότητας

Συντονιστές: tinky, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Ashtray Heart
Επικοινωνία:

Αιμοδοσία / Απορία

Δημοσίευσηαπό Ashtray Heart » 11 Ιούλ 2010 02:44

Μια φίλη μου που έδωσε πρόσφατα αίμα μου είπε ότι διάβασε σε ένα χαρτί ότι αίμα δεν μπορούν να δώσουν "άντρες που είχαν σεξουαλικές επαφές με άντρες"
Το βρήκα και στο διαδίκτυο
ΑΛΛΑ δεν ξέρω αν ισχύει.
Ισχύει ή μούφα ;
does it offend you ?
Άβαταρ μέλους
Ashtray Heart
Επικοινωνία:

Re: Αιμοδοσία / Απορία

Δημοσίευσηαπό Ashtray Heart » 11 Ιούλ 2010 02:50

και αν ναι , υπάρχει χρονικός περιορισμός ;
does it offend you ?
Άβαταρ μέλους
Andreas Wourtsis
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Andreas Wourtsis » 11 Ιούλ 2010 14:40

της επαφης; αμα κρατας πανω απο 5 λεπτα (δεν νομιζω οτι υπαρχει κανεις 'αληθινος' ανδρας που μπορει...) τοτε ναι μπορεις να δωσεις αιμα, μαλλον εχεις μπολικο...

περα απο την πλακα, οταν πας να δωσεις αιμα σε ρωτανε πολλα κουλα και στην ουσια μονο η θεια μου η καλογρια πληροι ολες τις προυποθεσεις... βασικα αυτη η πολιτικη ειναι για να περιορισουν οσο γινεται τις 'επικινδυνες' ομαδες, οι οποιες τελικα ειναι τοσες πολλες κ καφε μερα εμφανιζονται κι αλλες, που αποκλειεται να μην ανηκεις σε καποια (εγω προσπαθω να σπασω το ρεκορ και να ανηκω σε ολες!)

δινω μερικα παραδειγματα τετοιων ομαδων που αποκλειονται:

αν εχεις κανει ελευθερο σεξ εστω και μια φορα τα τελευταια δεκα χρονια(να βαζετε χειροπεδες)
αν δεν εχεις σταθερο συντροφο (ο δικος μου γερνει λιγο. μπορω;)
αν εχεις ζησει στην Μεγαλη Βρετανια πριν το 2000κατι (αμα κανεις και μουυυυυ βοηθαει πιο πολυ)
αν εχεις έστω και μία ομοφυλοφιλική σχέση από το 1977 (με χαιδευε ο παππους μου οταν ημουν μικρος. μετραει;)
αν έχεις κάνει ενδοφλέβια χρήση ναρκωτικών από το 1977 (κοκακιδες περαστε ελευθερα...)
γενικά όποιος νομίζει ότι υπάρχει πιθανότητα να έχει εκτεθεί στον ιό που προκαλεί AIDS (αντιθετα αμα εισαι μαλακας δεν εχεις κανενα προβλημα!)
αν εισαι κατω απο 60 κιλα (αυτο ηταν απο τα πιο κουφα που συναντησα...)

τεσπα, η δικη μου εμπειρια ηταν οτι αφου απαντησα μουφες σε ολα τα παραπανω και αλλα τοσα που δεν θυμαμαι, με στρωνουν στην καρεκλα κ εκει που ειμαι ετοιμος να μου τη βαρεσουν θυμαμαι οτι εχω στιγμα μεσογειακης αναιμιας και τους το λεω... οπως καταλαβαινετε τον πουλο... ουτε βρυκολακες σε ερημο δε το παιρνει το αιμα μου...
heu mihi misero
Άβαταρ μέλους
Ashtray Heart
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ashtray Heart » 11 Ιούλ 2010 18:37

:thankyouy:
does it offend you ?
i.annis

Δημοσίευσηαπό i.annis » 12 Ιούλ 2010 22:03

οταν ειχα παει να δωσω ηταν απλα το αν εχεις σεξουαλικες επαφες με αντρες.

αυτο γιατι ξεσκιζομαστε οταν πηδιομαστε και ειναι πιο ευκολη η μεταδοση με αιμα κλπ...
What is the burning question on the
mind of every dyslexic existentialist?

Is there a dog?"
Άβαταρ μέλους
Θανάσης

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 12 Ιούλ 2010 23:43

Το πιο σωστό θα ηταν να ρωτάνε εαν είχες ερωτική επαφή χωρίς προφυλάξεις (ετεροφυλοφιλική ή ομοφυλοφιλική) μέσα στο τάδε διάστημα (περιπου ενας μήνας), γιατι στο διάστημα αυτό εαν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και έχεις μολυνθεί απο τον HIV δεν μπορούν να τον ανιχνεύσουν στον έλεγχο που κάνουν.

Επιστροφή σε “Συζητήσεις & Επικαιρότητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες