Δινω πανελληνιες

Γενική συζήτηση για τα ζητήματα της επικαιρότητας

Συντονιστές: tinky, Συντονιστές

Apla4rakse

Δινω πανελληνιες

Δημοσίευσηαπό Apla4rakse » 06 Ιούλ 2016 13:44

Καλησπερα σας και συγχαρητγρια για το μπλογκ του τμηματος. Μου αρεσει πολυ η φιλοσοφια και γενικα ομως οι ευρετερες γνωσεις πανω σε διαφορους κλαδους ετσι σκεφτομουν να δωσω για το τμημα φ.π.ψ οταν ομως "ξεθαψα" το μιθε κ το λεω ετσι γτ επρεπε να ψαξω να το βρω διοτι κανεις δε μου ειπε πως υπαρχει και αυτο σαν επιλογη πραγματικα εντυπωσιαστηκα με το προγραμμα σπουδων του και συμπιπτει πολυ με τα ενδιαφεροντα μου παρολα αυτα ειμαι σε διλλημα και δεν ξερω ποιο τμημα να διαλεξω εχω ακομα χρονο ως του χρονου για να δηλωσω και απλα θα ηθελα τη γνωμη σας. Συγγνωμη αν ανοιξα σε λαθος θεματικη του φορουμ αυτο το θεμα. Ανυπομονω να ακουσω τις γνωμες σας ευχαριστω πολυ!!
harris

Re: Δινω πανελληνιες

Δημοσίευσηαπό harris » 06 Ιούλ 2016 14:01

Γεια σου. Για αρχή ίσως βρεις κάποιο ενδιαφέρον διαβάζοντας τη συζήτηση που βρίσκεται εδώ:
http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=49942

Επίσης καλά θα κάνεις να ξεψαχνίσεις την επίσημη ιστοσελίδα του Τμήματος και, νομίζω το πιο σημαντικό, να κάνεις με τη νέα χρονιά τουλάχιστον μία επιτόπια επίσκεψη στους χώρους διδασκαλίας, παρακολουθώντας ενδεικτικά κάποια μαθήματα ή κουβεντιάζοντας με τους φοιτητές.
Τελευταία επεξεργασία από harris σε 06 Ιούλ 2016 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Apla4rakse

Δημοσίευσηαπό Apla4rakse » 06 Ιούλ 2016 14:05

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ειναι αρκετα διαφωτιστικη η συζητηση που μου εστειλες. Σχετικα με το διλλημα μιθε ή φπψ καποια γνωμη;
harris

Δημοσίευσηαπό harris » 06 Ιούλ 2016 14:24

Αν και προς το παρόν δεν σχετίζομαι άμεσα με κανένα από τα δύο Τμήματα, είναι εμφανές ότι παρά τα αρκετά κοινά τους στοιχεία, από τους τίτλους και μόνο να κρίνεις, τα σημεία εστίασης είναι διαφορετικά. Εξαρτάται κυρίως φαντάζομαι από το δικό σου ενδιαφέρον.
Apla4rakse

Δημοσίευσηαπό Apla4rakse » 06 Ιούλ 2016 17:03

Νομιζω πως με ενδιαφερουν εξισου το ιδιο τελος παντων εχω ακομα χρονο να κατασταλαξω δεν ειχα σκεφτει την ιδεα να επισκεφτω τις σχολες σε ευχαριστω πολυ θα το επιχειρησω!
harris

Δημοσίευσηαπό harris » 06 Ιούλ 2016 22:57

Ναι, χρόνο έχεις σίγουρα, και το ενδιαφέρον σου άλλωστε φαίνεται να είναι ήδη αρκετά προσανατολισμένο. Καλά κάνεις πάντως και έχεις τέτοιου είδους ανησυχίες και αναζητήσεις σε αυτή τη φάση καθώς, παρά τις δήθεν "σώφρονες" συμβουλές των γονιών του τύπου "κάνε εσύ το καλύτερο παιδάκι μου και μετά βλέπουμε..", στην πραγματικότητα για τους περισσότερους το κίνητρο που προσφέρει ο στόχος μιας συγκεκριμένης σχολής είναι ιδιαίτερα θεμιτό κατά τη διάρκεια της Γ' Λυκείου η οποία δεν παύει να είναι σε κάθε περίπτωση και μία δοκιμασία. Χωρίς όραμα είναι πολύ δυσκολότερη η επιτυχία.

Κάτι ακόμη που καλό είναι γενικά να έχεις στα υπόψη σου (και νομίζω μπορεί να στο επιβεβαιώσει ο οποιοσδήποτε έχει περάσει από την τριτοβάθμια εκπαίδευση) είναι να κρατάς πάντα αρκετές επιφυλάξεις ως προς "τους τίτλους και τα ονόματα". (Όσο μεγαλώνει και ωριμάζει κανείς τόσο λιγότερο βασίζει την κρίση του σε όσα λέγονται ή γράφονται επισήμως :roll: ). Θέλω να πω πως από το κατ' όνομα γνωστικό αντικείμενο και μόνο ενός τμήματος προδιαθέτεται άμεσα κανείς (θετικά ή αρνητικά), ενώ υπάρχουν πολλοί περισσότεροι παράγοντες που καθορίζουν τελικά την όλη εκπαιδευτική εμπειρία, όπως για παράδειγμα το επίπεδο (μετάφρασέ το όπως θες) και η "κουλτούρα" των φοιτητών, το ανθρώπινο δυναμικό, οι εγκαταστάσεις και το περιβάλλον μιας σχολής. Επίσης θα διαπιστώσεις πως ορισμένα μαθήματα θα αποδειχθούν στην πράξη πολύ διαφορετικά από αυτό που υποδεικνύει ο τίτλος τους, γιατί ακόμη και το περιεχόμενό τους σε μεγάλο βαθμό θα εξαρτηθεί από τον ίδιο τον καθηγητή, ο οποίος ειδικά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, πίστεψέ με, έχει -καλώς ή κακώς- πολλά περιθώρια "αυθαιρεσίας".

Να ευχηθώ ό,τι καλύτερο για την ερχόμενη χρονιά που παρά τις απαιτήσεις της μπορεί -πίστεψέ το- να αφήσει πίσω της μερικές από τις ομορφότερες αναμνήσεις.
Αλεξ

Δημοσίευσηαπό Αλεξ » 14 Ιούλ 2016 10:22

Νιώθω απίστευτα τυχερoς που φοιτώ στο ΜΙΘΕ. Αν σ'ενδιαφέρει η ιστορία και η φιλοσοφία της επιστήμης και της τεχνολογίας, η επιστημονική σκέψη, η ιστοριογραφία, η μεθοδολογία των επιστημών και οι επιστήμες του νου, νομίζω ότι θα το βρεις τρομερά ενδιαφέρον. Γενικά οι καθηγητές είναι αρκετά καλοί, και υπάρχουν μερικοί που ενδιαφέρονται πολύ. Υπάρχουν κάποια θετικά μαθήματα τα οποία γίνονται σε εισαγωγικό επίπεδο για να κατακτηθούν απλά έννοιες απαραίτητες για την κατανόηση της φιλοσοφίας και της μεθοδολογίας των αντίστοιχων επιστημών, αλλά η φιλοσοφία και η ιστοριογραφία προσεγγίζονται διεξοδικά.
Αλεξ

Δημοσίευσηαπό Αλεξ » 14 Ιούλ 2016 10:24

Μπορείς επίσης να εκφράσεις τις ίδιες απορίες και στην όμαδα του facebook
https://www.facebook.com/groups/1110222 ... =bookmarks
Apla4rakse

Δημοσίευσηαπό Apla4rakse » 21 Ιούλ 2016 18:01

Με ενδιαφερει γενικα η φιλοσοφια και οχι μονο η φιλοσοφια των επιστημων και το μιθε εχει γενικα ενδιαφερον μαθηματα φιλοσοφιας σε πολλους τομεις, επισης θελω να περασω Αθηνα και οτι πιο κοντα σε φιλοσοφια που βρισκω ειναι το φπψ που δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα.. Μου φαινετε καλη η ιδεα να κανω και εισαγωγη σε μερικα μαθηματα θετικων επιστημων, απλα ειμαι προβληματισμενος θα την βρω την ακρη ομως σε ευχαριστω!

Επιστροφή σε “Συζητήσεις & Επικαιρότητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης